Maibaum at Viktualienmarkt in Munich, Germany. (Photo credit: Wikipedia) |
ENG: Maypole festival in Bavaria, Munich.
Kā ziņo Rozīte no Minhenes, Maija koka svētkus bavārieši svin 1. maijā. Tad vislielākā svinēšana ir ciematiņos, kur tradīcijas labāk saglabājušās. Tomēr arī Minhenē, kur Rozīte patlaban uzturas, svētki tiek svinēti ar plašu vērienu. Svētku centrālais elements – izcili garas mastu priedes vai egles stumbrs, kurš nokrāsots Bavārijas krāsās (balts un zils) tiek nests uz pilsētas centrālo laukumu un tur piecelts stāvus gaisā ar īpašām palīgierīcēm. Pirms tam, Maija koks tiek rotāts.
PRISTON, UNITED KINGDOM - MAY 07: Children dance around the maypole as outside the village pub and hall at the May Day village celebrations in Priston, on May 7, 2012 in Somerset, England. The origins of the traditional May Day fetes and fairs are said to have started in Roman Britain around 2,000 years ago, when Roman soldiers celebrated the arrival of spring by dancing around decorated trees thanking their goddess Flora. The festivities often featuring a maypole, remain a focus for dancing and festivities across England. (Image credit: Getty Images via @daylife) |
Spēlēja tautas mūzikas kapelas, smaržoja pēc desiņām, spēcīgi vīri cēla koku (tas aizņēma vismaz pusi stundas) un sanākušie ar satraukumu sekoja līdzi, kā pamazām, palēnām gaisā slienas rotājumiem, vainagiem un karodziņiem rotātais masts. Beidzot tas brīdis ir klāt – masts ir stāvus gaisā. Pēkšņi sāk skanēt šāvieni! Tomēr neviens policiju nesauc. Vīri šauj gaisā salūt šāvienus par godu Maija svētkiem.
Tagad Maija masts jau pacelts, desiņas apēstas un dziesmas izdziedātas. Interesanti, vai šāda tradīcija bijusi arī Latvijā, ņemot vērā vēsturisko saistību ar Vāciju un Zviedriju, kur arī maija koka svētki tiek svinēti.
Bavārijā tomēr nesagaidījām Ziedoņa deju, ko dejo ap mazāka izmēra mastu. Tāpēc foto un apraksts angļu valodā no Lielbritānijas.